Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
Fler dagar...
Klassikervår
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
Fler dagar...

Scrolla ner för information på svenska.

 

Suomalaisia elokuvia Fyriksellä 

Elokuvat esitetään Uppsalan kunnan tuella. 
Klikkaamalla elokuvien otsikoita saat lisätietoa elokuvista!

 

Torstai 28 syyskuuta klo 18.00 
MIAMI (Zaida Bergroth) 
Miami on osa sarjaa “Ny finsk film” joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 
Elokuvan jälkeen saamme vieraaksi elokuvan ohjaajan Zaida Bergothin sekä elokuvan protagonistin Sonja Kuittisen. 
Keskustelu käydään suomeksi ja se tiivistetään ruotsiksi.

 

Tiistai 10. lokakuuta klo 18.00
KOMISARIO PALMUN EREHDYS (Matti Kassila)
Komisario Palmun erehdys on yksi klassikkoelokuvistamme syksyn 2017 aikana. Elokuva näytetään yhteistyössä Cinemateket/Svenska filminstitutetin kanssa. 

 

Tiistai 17. lokakuuta klo 18.00
STAR BOYS (Visa Koiso-Anttila) 
Star Boys on osa sarjaa “Ny finsk film” joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 
Elokuvan jälkeen saamme vieraaksi elokuvan leikkaajan Mervi Junkkosen.

 

Perjantai 24. marraskuuta (aika ei päätetty) 
HOBBYHORSE REVOLUTION (Selma Vilhunen)

 

Maanantai 27. marraskuuta klo 18.00
IKITIE (A.J. Annila) 
Ikitie on osa sarjaa "Ny finsk film“ joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 

 

 

 

Finsk film på Fyris

Samtliga filmer visas med stöd av Uppsala kommun/Finskt förvaltningsområde. 
Klicka på filmtitlarna för mer info!

 

Torsdag 28 september kl. 18.00
MIAMI (Zaida Bergroth)
Miami är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.
Efter filmen får vi besök av filmens regissör Zaida Bergroth och huvudrollsinnehavaren Sonja Kuittinen. Samtalet sker på finska med korta sammanfattningar på svenska.

 

Tisdag 10 oktober kl. 18.00
MYSTERIET RYGSECK, KOMMISSARIE PALMU (Matti Kassila)
Mysteriet Rygseck, kommissarie Palmu är en av filmerna i vårt klassikerprogram för hösten 2017. Filmen visas i samarbete med Cinemateket/Svenska Filminstitutet.

 

Tisdag 17 oktober kl. 18.00
STAR BOYS (Visa Koiso-Kanttila)
Star Boys är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.
Efter filmen får vi besök av filmens redigerare Mervi Junkkonen.

 

Premiär fredag 24 november (tid ej bestämd)
HOBBYHORSE REVOLUTION (Selma Vilhunen)

 

Måndag 27 november kl 18.00
DEN EVIGA VÄGEN (A.J. Annila)
Den eviga vägen är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.

 

 


Publicerad 29/8 2017 kl 13:37. Senast uppdaterad 10/10 2017 kl 13:20.

i dag
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
lör 20 jan
14:00 Jazzoo - Festen (Salong 1)
14:00 The Party (Salong 2)
15:00 The Square (Salong 1)
15:45 Gisslan (Salong 2)
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
sön 21 jan
14:00 Gordon & Paddy (Salong 1)
14:00 Katie Says Goodbye (Salong 2)
15:45 Ingenjör Andrées luftfärd KLASSIKER (Salong 1)
16:00 Let the Sunshine In (Salong 2)
18:15 Gook (Salong 2)
18:30 The Party (Salong 1)
20:00 Call Me by Your Name (Salong 1)
20:15 Gisslan (Salong 2)
mån 22 jan
17:30 Call Me by Your Name (Salong 1)
17:30 Let the Sunshine In (Salong 2)
19:30 Gook (Salong 2)
20:00 The Party (Salong 1)
tis 23 jan
15:00 Katie Says Goodbye Dagbio 80 kr (Salong 2)
15:00 Let the Sunshine In Dagbio 80 kr (Salong 1)
17:30 Gisslan (Salong 2)
17:30 The Party (Salong 1)
19:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
19:30 Gook (Salong 2)
ons 24 jan
15:00 Call Me by Your Name Dagbio 80 kr (Salong 1)
15:00 Gook Dagbio 80 kr (Salong 2)
17:30 Let the Sunshine In (Salong 1)
17:30 The Party (Salong 2)
19:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
19:30 The Square (Salong 1)
tors 25 jan
18:15 Gook (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
20:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

⬆︎