Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint Kort tid kvar (Salong 1)
15:30 Sara med allt sitt vÀsen (Salong 2)
17:30 Sorry We Missed You (Salong 1)
17:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 2)
19:45 The Irishman (Salong 1)
19:45 The Nightingale Tre visningar kvar (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
15:30 SmÀrta och Àra Kort tid kvar (Salong 1)
15:30 The Nightingale NĂ€st sista visningen (Salong 2)
18:00 Knives Out (Salong 1)
18:00 Monos Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 I Guds namn Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 1)
Fler dagar...
Veckans program
Kommande
klassikerhöst19
DokumÄndag
Barnbio
Hemliga klubben
Podd
Ny finsk film
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint Kort tid kvar (Salong 1)
15:30 Sara med allt sitt vÀsen (Salong 2)
17:30 Sorry We Missed You (Salong 1)
17:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 2)
19:45 The Irishman (Salong 1)
19:45 The Nightingale Tre visningar kvar (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
15:30 SmÀrta och Àra Kort tid kvar (Salong 1)
15:30 The Nightingale NĂ€st sista visningen (Salong 2)
18:00 Knives Out (Salong 1)
18:00 Monos Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 I Guds namn Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 1)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ Fyrisbiografens nyhetsbrev

Wednesday 4 December 17:45
And Then We Danced

Merab has been training from a young age at the National Georgian Ensemble with his dance partner Mary. His world turns upside down when the carefree Irakli arrives and becomes both his strongest rival and desire.

The film has won several awards at festivals in Cannes, Odessa and Sarajevo and has been selected as Sweden's submission  for an Academy Award in the Best International Feature Film category.


Saturday 7 December 20:15
Cowboy Bebop

A mysterious terrorist plans to destroy the human population on Mars using an unknown pathogen. This animated action movie combines style, gunplay, a compelling story, deep characters, detailed visuals, and a wonderful jazz score.
 

Saturday 21 December 15:45
Favourites from Uppsala International Short Film Festival 2019

A program of short films selected by Uppsala International Short Film Festival. Free entrance!
 


Publicerad 8/10 2018 kl 12:00. Senast uppdaterad 4/12 2019 kl 15:37.

i dag
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint Kort tid kvar (Salong 1)
17:30 Sorry We Missed You (Salong 1)
17:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 2)
19:45 The Irishman (Salong 1)
19:45 The Nightingale Tre visningar kvar (Salong 2)
i morgon
15:30 SmÀrta och Àra Kort tid kvar (Salong 1)
15:30 The Nightingale NĂ€st sista visningen (Salong 2)
18:00 Knives Out (Salong 1)
18:00 Monos Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 I Guds namn Kort tid kvar (Salong 2)
20:30 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 1)
fre 13 dec
17:45 Knives Out (Salong 2)
18:00 PortrÀtt av en kvinna i brand PremiÀr med luciatÄg! (Salong 1)
20:15 Matthias & Maxime Kort tid kvar (Salong 2)
20:45 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 1)
lör 14 dec
14:00 Snipp, Snapp, Snut och trÄkmÄnsarna PremiÀr (Salong 2)
14:00 Tito och fÄglarna Sista visningen (Salong 1)
15:00 Arne Alligator Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 Knives Out (Salong 1)
16:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
18:00 SmÀrta och Àra Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Om det oÀndliga (Salong 2)
sön 15 dec
14:00 Arne Alligator Kort tid kvar (Salong 2)
14:00 Snipp, Snapp, Snut och trÄkmÄnsarna (Salong 1)
15:00 Kapernaum Årets bĂ€sta filmer! (Salong 2)
15:00 NötknÀpparen Bolsjojteatern (Salong 1)
18:00 Knives Out (Salong 2)
18:00 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
20:30 Marriage Story Kort tid kvar (Salong 1)
20:30 The Nightingale Sista visningen (Salong 2)
mÄn 16 dec
17:30 Sara med allt sitt vÀsen Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 Sorry We Missed You Kort tid kvar (Salong 1)
19:15 I Guds namn Kort tid kvar (Salong 2)
19:45 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
tis 17 dec
15:30 Matthias & Maxime Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
17:45 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 The Irishman (Salong 1)
19:45 Knives Out (Salong 2)
ons 18 dec
15:30 Monos Sista visningen (Salong 2)
15:30 Om det oÀndliga (Salong 1)
17:30 Knives Out Stickbio (Salong 2)
17:30 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
20:00 HjĂ€rter Dam Årets bĂ€sta filmer! (Salong 1)
20:00 Matthias & Maxime Kort tid kvar (Salong 2)
tors 19 dec
15:30 Knives Out (Salong 1)
15:30 SmÀrta och Àra Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Marriage Story Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 PortrÀtt av en kvinna i brand (Salong 1)
20:30 Knives Out (Salong 1)
20:45 The Lighthouse Kort tid kvar (Salong 2)
fre 20 dec
18:00 Parasit PremiÀr (Salong 1)
lör 21 dec
14:00 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio HT 2019 (Del 1) KORTFILMSDAGEN (Salong 1)
15:45 Favoriter frÄn Uppsala Internationella Kortfilmfestival 2019 KORTFILMSDAGEN (Salong 1)
20:30 Svensk kortfilm c/o Folkets Bio HT 2019 (Del 2) KORTFILMSDAGEN (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 10 00 37

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ