Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Näst sista visningen (Salong 2)
15:15 Sanna mödrar Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 The French Dispatch (Salong 1)
18:00 Kören - en film om Tensta Gospel Choir Premiär! Fåtal visningar (Salong 1)
18:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:00 Världens värsta människa (Salong 1)
20:15 I koltrastens land (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Sista visningen (Salong 2)
15:15 The Power of the Dog Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 1982 Kort tid kvar (Salong 1)
17:45 Drottning Margareta (Salong 1)
18:00 The Father Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:30 The French Dispatch (Salong 1)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
klassiker21ny
dokum 2020
Barnbio
filmfrände
Podd
Ny finsk film
Stickbio
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Näst sista visningen (Salong 2)
15:15 Sanna mödrar Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 The French Dispatch (Salong 1)
18:00 Kören - en film om Tensta Gospel Choir Premiär! Fåtal visningar (Salong 1)
18:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:00 Världens värsta människa (Salong 1)
20:15 I koltrastens land (Salong 2)
i morgon
Fyrisbiografen
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Sista visningen (Salong 2)
15:15 The Power of the Dog Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 1982 Kort tid kvar (Salong 1)
17:45 Drottning Margareta (Salong 1)
18:00 The Father Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:30 The French Dispatch (Salong 1)
Fler dagar...
Prenumerera på Fyrisbiografens nyhetsbrev

Scrolla ner för information på svenska.

 

Suomalaisia elokuvia Fyriksellä 

Elokuvat esitetään Uppsalan kunnan tuella. 
Klikkaamalla elokuvien otsikoita saat lisätietoa elokuvista!

 

Torstai 28 syyskuuta klo 18.00 
MIAMI (Zaida Bergroth) 
Miami on osa sarjaa “Ny finsk film” joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 
Elokuvan jälkeen saamme vieraaksi elokuvan ohjaajan Zaida Bergothin sekä elokuvan protagonistin Sonja Kuittisen. 
Keskustelu käydään suomeksi ja se tiivistetään ruotsiksi.

 

Tiistai 10. lokakuuta klo 18.00
KOMISARIO PALMUN EREHDYS (Matti Kassila)
Komisario Palmun erehdys on yksi klassikkoelokuvistamme syksyn 2017 aikana. Elokuva näytetään yhteistyössä Cinemateket/Svenska filminstitutetin kanssa. 

 

Tiistai 17. lokakuuta klo 18.00
STAR BOYS (Visa Koiso-Anttila) 
Star Boys on osa sarjaa “Ny finsk film” joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 
Elokuvan jälkeen saamme vieraaksi elokuvan leikkaajan Mervi Junkkosen.

 

Perjantai 24. marraskuuta (aika ei päätetty) 
HOBBYHORSE REVOLUTION (Selma Vilhunen)

 

Maanantai 27. marraskuuta klo 18.00
IKITIE (A.J. Annila) 
Ikitie on osa sarjaa "Ny finsk film“ joka esitetään yhteistyössä Suomen instituutin kanssa. 

 

 

 

Finsk film på Fyris

Samtliga filmer visas med stöd av Uppsala kommun/Finskt förvaltningsområde. 
Klicka på filmtitlarna för mer info!

 

Torsdag 28 september kl. 18.00
MIAMI (Zaida Bergroth)
Miami är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.
Efter filmen får vi besök av filmens regissör Zaida Bergroth och huvudrollsinnehavaren Sonja Kuittinen. Samtalet sker på finska med korta sammanfattningar på svenska.

 

Tisdag 10 oktober kl. 18.00
MYSTERIET RYGSECK, KOMMISSARIE PALMU (Matti Kassila)
Mysteriet Rygseck, kommissarie Palmu är en av filmerna i vårt klassikerprogram för hösten 2017. Filmen visas i samarbete med Cinemateket/Svenska Filminstitutet.

 

Tisdag 17 oktober kl. 18.00
STAR BOYS (Visa Koiso-Kanttila)
Star Boys är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.
Efter filmen får vi besök av filmens redigerare Mervi Junkkonen.

 

Premiär fredag 24 november (tid ej bestämd)
HOBBYHORSE REVOLUTION (Selma Vilhunen)

 

Måndag 27 november kl 18.00
DEN EVIGA VÄGEN (A.J. Annila)
Den eviga vägen är en av filmerna i serien Ny finsk film, som vi visar i samarbete med Finlandsinstitutet.

 

 


Publicerad 29/8 2017 kl 13:37. Senast uppdaterad 10/10 2017 kl 13:20.

i dag
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Näst sista visningen (Salong 2)
15:15 Sanna mödrar Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 The French Dispatch (Salong 1)
18:00 Kören - en film om Tensta Gospel Choir Premiär! Fåtal visningar (Salong 1)
18:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:00 Världens värsta människa (Salong 1)
20:15 I koltrastens land (Salong 2)
i morgon
13:45 Trollvinter i Mumindalen (Salong 1)
14:00 Mamman och den vilda bebin/Lillasyster Kanin Sista visningen (Salong 2)
15:15 The Power of the Dog Kort tid kvar (Salong 2)
15:30 1982 Kort tid kvar (Salong 1)
17:45 Drottning Margareta (Salong 1)
18:00 The Father Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
20:30 The French Dispatch (Salong 1)
mån 6 dec
17:30 Charismatic Megafauna Dokumåndag (Salong 1)
17:45 I koltrastens land (Salong 2)
19:45 Clara Sola (Salong 2)
20:00 Last Night in Soho Sista visningen (Salong 1)
tis 7 dec
15:00 Drottning Margareta (Salong 1)
15:15 Allt gick bra Kort tid kvar (Salong 2)
17:30 Världens värsta människa (Salong 1)
17:45 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 2)
19:45 The Power of the Dog Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 1982 Kort tid kvar (Salong 1)
ons 8 dec
15:00 Clara Sola (Salong 2)
15:15 Tryffeljägarna från Piemonte (Salong 1)
17:30 Drottning Margareta (Salong 1)
17:45 Apples Sista visningen (Salong 2)
19:45 I koltrastens land (Salong 2)
20:00 Världens värsta människa (Salong 1)
tors 9 dec
15:00 I koltrastens land (Salong 2)
15:15 Kören - en film om Tensta Gospel Choir Fåtal visningar (Salong 1)
17:30 Clara Sola (Salong 2)
17:45 The French Dispatch (Salong 1)
19:45 Allt gick bra Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Drottning Margareta (Salong 1)
lör 11 dec
15:00 Fanny och Alexander Klassiker (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  070 - 573 07 74

Fyrisbiografen stöds av
⬆︎