Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
Kommande
klassikervÄr29
DokumÄndag
Barnbio pÄ Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ Fyrisbiografens nyhetsbrev
◀ BLÄDDRA ▶
Olegs barndom (The
Distant Barking of Dogs)
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Simon Lereng Wilmont
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
The Distant Barking of DogsThe Distant Barking...🔍
Danmark, Sverige
2018
23 nov 2018
90 min
DokumentÀr
--
Svenska

Simon Lereng Wilmonts prisvinnande film från Donetsk-regionen i östra Ukraina låter oss uppleva det krigsdrabbade området under ett år i pojken Olegs liv. Tioåriga Oleg bor hos sin mormor, och även om de flesta andra har lämnat området, har de inga planer på att fly. Med sin kusin och bästa vän Jarik driver Oleg omkring i den vilda naturen som omger byn. Barndomens oskuld sätts på prov, medan kriget sakta kryper närmare.

Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) har vunnit en rad priser på filmfestivaler runtom i världen, bland annat Best First Appearance – IDFA 2017, Dragon Award Best Nordic Documentary – Göteborg Film Festival 2018, Golden Alexander Award och FIPRESCI Award – Thessaloniki International Film Festival 2018, McBaine Documentary Feature Award – San Francisco Film Festival 2018, Best Documentary International Feature – It’s All True International Documentary Film Festival, Brasilien 2018, SOS-Documentary Film Prize och VIKTOR Main Competition Award – Dok.Fest München 2018, CineDoc Current Time Award – Tblisi 2018, Best International Film – DOCAVIV International Film Festival 2018, TV3 Award Best Documentary – DocsBarcelona 2018, Grand Pix Award Best Documentary – Oslo PIX 2018, The Grand Prix Award Best Documentary – EIDF, Seoul 2018, Audience Award – Nordic Panorama 2018.

24/11 - Exklusivt regissörsbesök 
26/11 - Dokumåndag - 
Samtal efteråt med Kahl Hellmer, doktorand i psykologi vid Uppsala barn- och babylab, vid Uppsala Universitet och Moa Bråthén Wijana, leg. psykolog och doktorand i psykologi vid Karolinska institutet om filmen och hur traumatiska erfarenheter som krig och flykt påverkar utveckling hos barn.
 

Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
The Distant Barking of DogsThe Distant Barking...🔍
Danmark, Sverige
2018
23 nov 2018
90 min
DokumentÀr
--
Svenska

i dag
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
mÄn 27 maj
17:30 El Angel (Salong 1)
17:30 Mellan raderna (Salong 2)
19:45 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 1)
19:45 SĂ€song (Sv. txt) Kort tid kvar! (Salong 2)
tis 28 maj
15:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Sonja (Salong 2)
17:45 If Beale Street Could Talk Favoriter i repris! (Salong 1)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:00 NÀr livet vÀnder Kort tid kvar! (Salong 2)
ons 29 maj
15:30 HjÀrtelandet (Salong 2)
15:30 Lindy the Return of Little Light (Salong 1)
17:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
17:30 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 1)
20:00 El Angel (Salong 2)
20:15 Birds of Passage (Salong 1)
tors 30 maj
15:30 HjÀrter Dam (Salong 1)
15:30 Sonja (Salong 2)
18:00 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 1)
18:00 Mellan raderna (Salong 2)
20:15 Birds of Passage (Salong 1)
20:15 Lindy the Return of Little Light (Salong 2)
fre 31 maj
18:00 El Angel (Salong 2)
18:00 Fenix (Salong 1)
20:15 HjÀrter Dam (Salong 2)
20:30 Parning Reprisserie (Salong 1)
lör 1 juni
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio! (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 Birds of Passage (Salong 2)
16:00 Sivandivan (Salong 1)
18:00 Grease Sing-A-Long Sing along (Salong 1)
18:15 HjÀrtelandet (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 2)
20:30 Den Skyldige Reprisserie (Salong 1)
sön 2 juni
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio! (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
16:00 Varda av AgnĂšs Reprisserie (Salong 1)
18:00 Girl Reprisserie (Salong 2)
18:15 Fenix (Salong 1)
20:00 El Angel (Salong 1)
20:15 Lindy the Return of Little Light (Salong 2)
mÄn 3 juni
17:30 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 1)
17:30 Sivandivan (Salong 2)
19:15 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
19:45 El Angel (Salong 1)
tis 4 juni
15:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
15:30 Sivandivan (Salong 1)
17:30 Den Skyldige Favoriter i repris! (Salong 1)
17:30 Sonja (Salong 2)
19:15 HjÀrter Dam (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 2)
ons 5 juni
15:30 HjÀrtelandet (Salong 1)
15:30 SĂ€song (Sv. txt) Kort tid kvar! (Salong 2)
17:30 A Music Story Specialvisning med regissörsbesök! (Salong 1)
17:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
20:00 A Music Story Extrainsatt! (Salong 1)
20:00 Parning Favoriter i repris! (Salong 2)
tors 6 juni
15:30 El Angel (Salong 1)
15:30 Mellan raderna Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girl Favoriter i repris! (Salong 2)
18:00 Sonja (Salong 1)
20:15 Fenix (Salong 1)
20:15 NÀr livet vÀnder Kort tid kvar! (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ