Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
klassikerhöst19
Dokumåndag
Jazz x 3
Barnbio
Hemliga klubben
Podd
Ny finsk film
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera på Fyrisbiografens nyhetsbrev

 

Kulturnatten på Fyrisbiografen
Lördag 14 september

 

13.00
Miraï, min lillasyster (sv. tal) (Fyris 1)
Familjefilm/anime av Mamoru Hosoda, från ca 5 år och uppåt
Biljettpris 50 kr
 

13.00
Stora galaxer äter stjärnor (Fyris 2)
Barnfilm av Anna Charlotte, från ca 3 år
Biljettpris 40 kr

 

14.00
Klara Ko och äppeltjuven (Fyris 2)
Barnfilm av Lise I. Osvoll, från ca 3 år
Biljettpris 50 kr

 

15.30
Hasse & Tage – en kärlekshistoria (Fyris 1)
Dokumentär av Jane Magnusson
Biljettpris 120/90 kr

 

16.00
Kortfilmsmaraton (Fyris 2)
Vårens filmer från Svensk kortfilm c/o Folkets Bio
Fri entré!

 

18.00
Jazz x 3: Blue Notes Records: Beyond the Note (Fyris 1)
Dokumentär av Sophie Huber
Biljettpris 120 kr

 

18.30
Förhandsvisning: Josefin & Florin (Fyris 2)
Dokumentär av Ellen Fiske & Joanna Karlberg
Biljettpris 120/90 kr

 

20.00
And Then We Danced (Fyris 1)
Drama av Levan Akin
Biljettpris 120/90 kr

 

20.15
Kortfilmsmaraton (Fyris 2)
Vårens filmer från Svensk kortfilm c/o Folkets Bio
Fri entré!

 

22.30
Koko-di Koko-da (Fyris 1)
Skräck av Johannes Nyholm
Biljettpris 120/90 kr
 

22.30
Svart cirkel (Fyris 2)
Skräck av Adrián García Bogliano
Biljettpris 120/90 kr

 

 

 

 

 


Publicerad 13/8 2019 kl 08:29. Senast uppdaterad 2/9 2019 kl 11:05.

i dag
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
tis 22 okt
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
15:30 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
17:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 2)
17:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 And Then We Danced (Salong 1)
19:45 Downton Abbey Sista visningen (Salong 2)
ons 23 okt
15:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 2)
18:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
18:00 Inte den du tror Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Judy (Salong 2)
20:00 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 1)
tors 24 okt
15:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
18:00 And Then We Danced (Salong 2)
20:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
fre 25 okt
20:15 In Fabric Premiär (Salong 2)
lör 26 okt
14:00 Förfärliga snömannen Premiär (Salong 2)
sön 27 okt
14:00 Förfärliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
mån 28 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
17:30 The Biggest Little Farm Dokumåndag (Salong 1)
tis 29 okt
13:00 Förfärliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
ons 30 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
tors 31 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
20:30 The Rocky Horror Picture Show (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 10 00 37

Fyrisbiografen stöds av
‚¨ÜÔłé