Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
klassikerhöst19
Dokumåndag
Jazz x 3
Barnbio
Hemliga klubben
Podd
Ny finsk film
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera på Fyrisbiografens nyhetsbrev
‚óÄÔłé BL√ĄDDRA ‚Ė∂Ôłé
Koko-di Koko-da
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Johannes Nyholm
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Sverige
2019
23 aug 2019
86 min
Drama, Skräck
Från 15 år
Svenska
Svenska

Ett par åker på tältsemester för att hitta tillbaka till varandra. En varietéartist och hans skumraskfölje dyker upp från skogens mörker, terroriserar paret och lurar dem djupare och djupare ner i en malström av psykologisk terror och förnedrande slapstick. En ond saga om mörka skogar, en man i stråhatt och en kaninfamilj som slås i spillror.

Detta är Johannes Nyholms andra långfilm efter Jätten (2016, Guldbaggar för Bästa film och Bästa manus), han gjorde även den guldbaggebelönade kortfilmen Las Palmas (2011).

 

"Nyholm är en fantasifull och skicklig filmskapare" Sydsvenskan

"Otäck men genialt berättad" SVT

Medverkande: Peter Belli, Leif Edlund, Ylva Gallon, Katarina Jakobson, Morad Baloo, Khatchadorian, och Brandy Litmanen.
Land
Produktionsår
Premiär
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Sverige
2019
23 aug 2019
86 min
Drama, Skräck
Från 15 år
Svenska
Svenska

i dag
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya äventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
tis 22 okt
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
15:30 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
17:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 2)
17:30 Smärta och ära (Salong 1)
19:45 And Then We Danced (Salong 1)
19:45 Downton Abbey Sista visningen (Salong 2)
ons 23 okt
15:30 Hasse & Tage - En kärlekshistoria (Salong 2)
18:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
18:00 Inte den du tror Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Judy (Salong 2)
20:00 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 1)
tors 24 okt
15:30 Gud finns, hennes namn är Petrunya (Salong 2)
18:00 And Then We Danced (Salong 2)
20:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
fre 25 okt
20:15 In Fabric Premiär (Salong 2)
lör 26 okt
14:00 Förfärliga snömannen Premiär (Salong 2)
sön 27 okt
14:00 Förfärliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
mån 28 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
17:30 The Biggest Little Farm Dokumåndag (Salong 1)
tis 29 okt
13:00 Förfärliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
ons 30 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
tors 31 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya äventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
20:30 The Rocky Horror Picture Show (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 10 00 37

Fyrisbiografen stöds av
‚¨ÜÔłé