Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya Àventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kÀrlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 SmÀrta och Àra (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
klassikerhöst19
DokumÄndag
Jazz x 3
Barnbio
Hemliga klubben
Podd
Ny finsk film
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya Àventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kÀrlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 SmÀrta och Àra (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ Fyrisbiografens nyhetsbrev
lör 26 okt – sön 3 nov


Höstlovsbio

 

💛 Program đŸ’›

Klicka på titlarna för att köpa biljetter.

 

Förfärliga snömannen (Svenskt tal, rek. från ca 5 år)
Regi Jill Culton, USA 2019
(92 min)

När tonåringen Yi stöter på en ung yeti på taket av sin lägenhetsbyggnad i Shanghai, ger hon och hennes vänner Jin och Peng honom namnet Everest och inleder en episk resa för att återförena den magiska varelsen med sin familj på jordens högsta punkt.

Visas 26–27/10 14.00, 29/10 13.00 och 2–3/11 14.00

 

Familjen Addams (Svenskt tal, rek. från ca 6 år)
Regi Greg Tiernan och Conrad Vernon, USA 2019
(105 min)

Den knasiga familjen Addams är tillbaka i en helt ny animerad långfilm med härlig Halloween-stämning! Vi får följa den besynnerliga familjen i deras allt annat än vanliga vardag.

Visas 28/10 13.00 och 30–31/10 13.00

 

Mullvadens nya äventyr (Rek. från ca 3 år)
Regi Zdenek Miler, Tjeckien 2009
(44 min)

Den glada lilla mullvaden är tillbaka igen! Tillsammans med sina vänner lever han ett harmoniskt liv mitt i skogen. Med ett stort hjärta och medkänsla för de andra djuren tar hans nyfikenhet och livsglädje oss med på en massa påhittiga upptåg. En fröjd för den nya generationen barn!

Visas 28–29/10 14.00, 30–31/10 13.00 och 2/11 14.00

 

Sagoland (Rek. från ca 3 år)
Regi Jons Forsman, Jöns Mellgren, Nia Yousefi, Sverige 2018
(30 min)

Fantasifullt och filosofiskt för de minsta med de tre filmerna Månulvarna, Roboten och Valen och Sigrid och Natten. Filmerna avhandlar stora känslor och etiska dilemman - sorg och försoning, att osjälviskt rädda djur och natur, och att längta bort och kanske hitta hem på kuppen.

Visas 28–29/10 13.00, 30–31/10 14.00 och 3/11 14.00


 


 


Publicerad 4/10 2019 kl 11:20. Senast uppdaterad 14/10 2019 kl 10:58.

i dag
14:00 Fantompojken 70 kr (Salong 1)
14:00 Mullvadens nya Àventyr 50 kr (Salong 2)
16:00 Adoptionen Klassiker (Salong 1)
16:00 Du levande 3 x Roy (Salong 2)
18:00 Amazing Grace Kort tid kvar (Salong 2)
18:00 Hasse & Tage - En kÀrlekshistoria (Salong 1)
20:00 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
20:15 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
i morgon
17:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
17:30 Judy (Salong 2)
19:30 SmÀrta och Àra (Salong 1)
19:45 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
tis 22 okt
15:30 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
15:30 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
17:30 Hasse & Tage - En kÀrlekshistoria (Salong 2)
17:30 SmÀrta och Àra (Salong 1)
19:45 And Then We Danced (Salong 1)
19:45 Downton Abbey Sista visningen (Salong 2)
ons 23 okt
15:30 Hasse & Tage - En kÀrlekshistoria (Salong 2)
18:00 Bortom det synliga - Filmen om Hilma af Klint (Salong 1)
18:00 Inte den du tror Kort tid kvar (Salong 2)
20:00 Judy (Salong 2)
20:00 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 1)
tors 24 okt
15:30 Gud finns, hennes namn Àr Petrunya (Salong 2)
18:00 And Then We Danced (Salong 2)
20:15 Marianne & Leonard: Words of Love (Salong 2)
fre 25 okt
20:15 In Fabric PremiÀr (Salong 2)
lör 26 okt
14:00 FörfÀrliga snömannen PremiÀr (Salong 2)
sön 27 okt
14:00 FörfÀrliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
mÄn 28 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya Àventyr Höstlovsbio (Salong 2)
17:30 The Biggest Little Farm DokumÄndag (Salong 1)
tis 29 okt
13:00 FörfÀrliga snömannen Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Mullvadens nya Àventyr Höstlovsbio (Salong 2)
ons 30 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya Àventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
tors 31 okt
13:00 Familjen Addams Höstlovsbio (Salong 1)
13:00 Mullvadens nya Àventyr Höstlovsbio (Salong 2)
14:00 Sagoland Höstlovsbio (Salong 2)
20:30 The Rocky Horror Picture Show (Salong 1)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 10 00 37

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ