Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
Fler dagar...
Veckans program
Visas nu
Kommande
Free Solo poster
🔍
klassikervÄr29
DokumÄndag
Barnbio pÄ Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ Fyrisbiografens nyhetsbrev
Free Solo poster
◀ BLÄDDRA ▶
Free Solo
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Storbritanien
2019
25 jan 2019
100 min
DokumentĂ€r, Äventyr
BarntillÄten
Engelska

Free Solo är ett häpnadsväckande, intimt och orubbligt porträtt av soloklättraren Alex Honnold, när han förbereder sig för att utföra sin livslånga dröm: att klättra uppför världens mest kända klippa - den över 900 m höga El Capitan i Yosemite National Park - utan rep! 

"Alex Honnold's Free Solo climb should be celebrated as one of the greatest ahtletic feats of any kind, ever" - NY times

 

From award-winning documentary filmmaker E. Chai Vasarhelyi (“MERU”) and world-renowned photographer and mountaineer Jimmy Chin comes National Geographic Documentary Film’s FREE SOLO, a stunning, intimate and unflinching portrait of the free soloist climber Alex Honnold, as he prepares to achieve his lifelong dream: climbing the face of the world’s most famous rock ... the 3,000ft El Capitan in Yosemite National Park ... without a rope.

Celebrated as one of the greatest athletic feats of any kind, Honnold’s climb set the ultimate standard: perfection or death. Succeeding in this challenge, Honnold enters his story in the annals of human achievement. FREE SOLO is both an edge-of-your seat thriller and an inspiring portrait of an athlete who exceeded our current understanding of human physical and mental potential. The result is a triumph of the human spirit.

Medverkande: Tommy Caldwell, Jimmy Chin, och Alex Honnold.
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Storbritanien
2019
25 jan 2019
100 min
DokumentĂ€r, Äventyr
BarntillÄten
Engelska

i dag
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 2)
16:00 HjÀrtelandet (Salong 1)
18:00 Alien Specialvisning! (Salong 1)
18:30 Sivandivan Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 2)
20:30 Alien Extrainsatt! (Salong 1)
i morgon
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Moa Martinson landsmodern Morsdag-special! (Salong 1)
16:00 Sonja (Salong 2)
18:00 Allt för min son Morsdag med Uppsala Kvinnojour (Salong 1)
18:15 El Angel (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:30 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
mÄn 27 maj
17:30 El Angel (Salong 1)
17:30 Mellan raderna (Salong 2)
19:45 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 1)
19:45 SĂ€song (Sv. txt) Kort tid kvar! (Salong 2)
tis 28 maj
15:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
15:30 Mellan raderna (Salong 1)
17:30 Sonja (Salong 2)
17:45 If Beale Street Could Talk Favoriter i repris! (Salong 1)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 1)
20:00 NÀr livet vÀnder Kort tid kvar! (Salong 2)
ons 29 maj
15:30 HjÀrtelandet (Salong 2)
15:30 Lindy the Return of Little Light (Salong 1)
17:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
17:30 BrÀnd Favoriter i repris! (Salong 1)
20:00 El Angel (Salong 2)
20:15 Birds of Passage (Salong 1)
tors 30 maj
15:30 HjÀrter Dam (Salong 1)
15:30 Sonja (Salong 2)
18:00 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 1)
18:00 Mellan raderna (Salong 2)
20:15 Birds of Passage (Salong 1)
20:15 Lindy the Return of Little Light (Salong 2)
fre 31 maj
18:00 El Angel (Salong 2)
18:00 Fenix (Salong 1)
20:15 HjÀrter Dam (Salong 2)
20:30 Parning Reprisserie (Salong 1)
lör 1 juni
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio! (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
15:45 Birds of Passage (Salong 2)
16:00 Sivandivan (Salong 1)
18:00 Grease Sing-A-Long Sing along (Salong 1)
18:15 HjÀrtelandet (Salong 2)
20:00 HjÀrter Dam (Salong 2)
20:30 Den Skyldige Reprisserie (Salong 1)
sön 2 juni
14:00 LĂ„naren Arrietty Barnbio! (Salong 1)
14:00 Willy & Monsterplaneten Barnbio (Salong 2)
16:00 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
16:00 Varda av AgnĂšs Reprisserie (Salong 1)
18:00 Girl Reprisserie (Salong 2)
18:15 Fenix (Salong 1)
20:00 El Angel (Salong 1)
20:15 Lindy the Return of Little Light (Salong 2)
mÄn 3 juni
17:30 Kapernaum Favoriter i repris! (Salong 1)
17:30 Sivandivan (Salong 2)
19:15 Woman at War Favoriter i repris! (Salong 2)
19:45 El Angel (Salong 1)
tis 4 juni
15:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
15:30 Sivandivan (Salong 1)
17:30 Den Skyldige Favoriter i repris! (Salong 1)
17:30 Sonja (Salong 2)
19:15 HjÀrter Dam (Salong 1)
19:45 Birds of Passage (Salong 2)
ons 5 juni
15:30 HjÀrtelandet (Salong 1)
15:30 SĂ€song (Sv. txt) Kort tid kvar! (Salong 2)
17:30 A Music Story Specialvisning med regissörsbesök! (Salong 1)
17:30 Antropocen - mÀnniskans epok (Salong 2)
20:00 A Music Story Extrainsatt! (Salong 1)
20:00 Parning Favoriter i repris! (Salong 2)
tors 6 juni
15:30 El Angel (Salong 1)
15:30 Mellan raderna Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girl Favoriter i repris! (Salong 2)
18:00 Sonja (Salong 1)
20:15 Fenix (Salong 1)
20:15 NÀr livet vÀnder Kort tid kvar! (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ