Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Visas nu
Utrikesministern poster
🔍
dokumÄndag
Klassikerhöst 2018
Barnbio pÄ Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ vÄrt nyhetsbrev!
Utrikesministern poster
Utrikesministern
PremiÀrdatum ej bestÀmt Ànnu
En film av Viktor Nordenskiöld
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
Utrikesministern
Sverige
2018
2 nov 2018
90 min
DokumentÀr
Svenska
Svenska

1461 dagar bakom kulisserna med världens enda feministiska utrikesminister, in i huvudet på Margot Wallström, älskad, hatad, kontroversiell, folkkär. Från diplomatiska kriser med Mellanöstern, genom mediedrev och dödshot, kampanj för en plats i FNs säkerhetsråd och hemlig medling mellan kärnvapenmakter. Ett gränsundersökande intimt, tidlöst porträtt i en alldeles vanligt ovanlig miljö.

Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
PremiÀr
LĂ€ngd
Genre
SprÄk
Textning
Utrikesministern
Sverige
2018
2 nov 2018
90 min
DokumentÀr
Svenska
Svenska

i dag
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
fre 14 dec
18:00 En armé av Àlskande PremiÀr! (Salong 2)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
lör 15 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio premiÀr! (Salong 2)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 1)
15:00 Fanny och Alexander Julspecial! (Salong 1)
16:00 The Bookshop (Salong 2)
18:15 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
18:30 Cold War (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
20:15 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
sön 16 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio! (Salong 1)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 2)
15:00 Cold War (Salong 2)
16:00 Nattlek Klassiker (Salong 1)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
18:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 2)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
mÄn 17 dec
17:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
17:30 Shoplifters Förhandsvisning! (Salong 1)
19:00 Girls of the sun (Salong 2)
19:45 Cold War (Salong 1)
tis 18 dec
15:30 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:30 The Bookshop (Salong 1)
17:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
17:45 Cold War (Salong 1)
19:30 Girls of the sun (Salong 1)
19:45 Tornet English speech (Salong 2)
ons 19 dec
15:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
15:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 1)
17:30 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
17:45 The Bookshop (Salong 1)
19:45 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
20:00 Cold War (Salong 1)
tors 20 dec
15:30 Cold War (Salong 1)
15:30 RĂ€dda tomten Barnbio! (Salong 2)
18:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
18:00 Suspiria Sista chansen! (Salong 1)
20:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
21:00 Roma Sista chansen! (Salong 1)
fre 21 dec
17:00 Kortfilmsblock 1 gratis! (Salong 1)
17:00 Kortfilmsblock 2 gratis! (Salong 2)
18:15 Shoplifters (Salong 1)
20:30 Internationella kortfilmsblocket gratis! (Salong 1)
lör 22 dec
16:00 METROPOLITAN Klassiker (Salong 1)
tis 25 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 1)
19:00 Spirited Away Miyazakiklassiker! (Salong 1)
ons 26 dec
15:00 Spirited Away (Sv. tal) (Salong 2)
tors 27 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ