Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Visas nu
Olydnad poster
🔍
dokumåndag
Klassikerhöst 2018
Barnbio på Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Olydnad poster
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Olydnad
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
Uppsala pride
En film av Sebastián Lelio
Originaltitel
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Disobedience
6 juli 2018
114 min
Drama
Engelska
Svenska

Ronit (Rachel Weisz) har sedan länge lämnat London och sin ortodoxa judiska familj bakom sig för New York och ett självständig och fritt liv. När hon får beskedet att hennes pappa plötsligt har dött så återvänder hon hem och mycket har hänt sedan sist hon var där. Hon träffar sin gamle vän Dovid (Alessandro Nivola) som tagit över som rabbin i församlingen efter hennes pappa, och Dovid har gift sig med Ronits barndomsvän Esti (Rachel McAdams). Medan Dovid är upptagen med synagogan så börjar Ronit och Esti umgås igen och den passion som en gång var visar sig inte ha slocknat.

Medverkande: Rachel McAdams, Rachel Weisz, Alessandro Nivola, Anton Lesser, och Cara Horgan mfl. .
Originaltitel
Premiär
Längd
Genre
Språk
Textning
Disobedience
6 juli 2018
114 min
Drama
Engelska
Svenska

i dag
15:00 Den tiden på året (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 När fjärilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
fre 14 dec
18:00 En armé av älskande Premiär! (Salong 2)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
lör 15 dec
14:00 Stora stygga räven Barnbio premiär! (Salong 2)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 1)
15:00 Fanny och Alexander Julspecial! (Salong 1)
16:00 The Bookshop (Salong 2)
18:15 Den tiden på året (Salong 2)
18:30 Cold War (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
20:15 När fjärilarna kommer (Salong 2)
sön 16 dec
14:00 Stora stygga räven Barnbio! (Salong 1)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 2)
15:00 Cold War (Salong 2)
16:00 Nattlek Klassiker (Salong 1)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
18:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 2)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
mån 17 dec
17:30 En armé av älskande (Salong 2)
17:30 Shoplifters Förhandsvisning! (Salong 1)
19:00 Girls of the sun (Salong 2)
19:45 Cold War (Salong 1)
tis 18 dec
15:30 Den tiden på året (Salong 2)
15:30 The Bookshop (Salong 1)
17:30 När fjärilarna kommer (Salong 2)
17:45 Cold War (Salong 1)
19:30 Girls of the sun (Salong 1)
19:45 Tornet English speech (Salong 2)
ons 19 dec
15:30 En armé av älskande (Salong 2)
15:30 När fjärilarna kommer (Salong 1)
17:30 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
17:45 The Bookshop (Salong 1)
19:45 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
20:00 Cold War (Salong 1)
tors 20 dec
15:30 Cold War (Salong 1)
15:30 Rädda tomten Barnbio! (Salong 2)
18:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
18:00 Suspiria Sista chansen! (Salong 1)
20:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
21:00 Roma Sista chansen! (Salong 1)
fre 21 dec
17:00 Kortfilmsblock 1 gratis! (Salong 1)
17:00 Kortfilmsblock 2 gratis! (Salong 2)
18:15 Shoplifters (Salong 1)
20:30 Internationella kortfilmsblocket gratis! (Salong 1)
lör 22 dec
16:00 METROPOLITAN Klassiker (Salong 1)
tis 25 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 1)
19:00 Spirited Away Miyazakiklassiker! (Salong 1)
ons 26 dec
15:00 Spirited Away (Sv. tal) (Salong 2)
tors 27 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
⬆︎