Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
Fler dagar...
Klassikervår
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
Fler dagar...
◀︎ BLÄDDRA ▶︎
Neruda
För närvarande är inga visningar av denna film planerade.
En film av Pablo Larraín
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Chile
2016
107 min
Drama
Från 7 år
Spanska, franska
Svenska

Neruda hade premiär i Cannes och är den senaste filmen av regissören Pablo Larraín. Vi följer den chilenske senatorn och poeten Pablo Neruda (Luis Gnecco) under dennes tid på flykt efter att ha kritiserat den chilenska regeringen år 1948.

Neruda belönades på Fenix Ibero-American Film Awards för bästa film och nominerades till en Golden Globe för bästa icke engelskspråkiga film. Den tilldelades också fyra priser på Chilean Film Awards, däribland för bästa film, och är Chiles bidrag till Oscarsgalan.

Medverkande: Gael García Bernal, Luis Gnecco, Mercedes Morán
Land
Produktionsår
Längd
Genre
Åldersgräns
Språk
Textning
Chile
2016
107 min
Drama
Från 7 år
Spanska, franska
Svenska

i dag
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
18:15 The Party (Salong 2)
20:00 Gisslan Kort tid kvar (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
i morgon
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
lör 20 jan
14:00 Jazzoo - Festen (Salong 1)
14:00 The Party (Salong 2)
15:00 The Square (Salong 1)
15:45 Gisslan (Salong 2)
18:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:00 Gook (Salong 2)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
sön 21 jan
14:00 Gordon & Paddy (Salong 1)
14:00 Katie Says Goodbye (Salong 2)
15:45 Ingenjör Andrées luftfärd KLASSIKER (Salong 1)
16:00 Let the Sunshine In (Salong 2)
18:15 Gook (Salong 2)
18:30 The Party (Salong 1)
20:00 Call Me by Your Name (Salong 1)
20:15 Gisslan (Salong 2)
mån 22 jan
17:30 Call Me by Your Name (Salong 1)
17:30 Let the Sunshine In (Salong 2)
19:30 Gook (Salong 2)
20:00 The Party (Salong 1)
tis 23 jan
15:00 Katie Says Goodbye Dagbio 80 kr (Salong 2)
15:00 Let the Sunshine In Dagbio 80 kr (Salong 1)
17:30 Gisslan (Salong 2)
17:30 The Party (Salong 1)
19:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
19:30 Gook (Salong 2)
ons 24 jan
15:00 Call Me by Your Name Dagbio 80 kr (Salong 1)
15:00 Gook Dagbio 80 kr (Salong 2)
17:30 Let the Sunshine In (Salong 1)
17:30 The Party (Salong 2)
19:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
19:30 The Square (Salong 1)
tors 25 jan
18:15 Gook (Salong 2)
18:15 Let the Sunshine In (Salong 1)
20:15 Call Me by Your Name (Salong 1)
20:15 Katie Says Goodbye (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

⬆︎