Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Visas nu
dokumÄndag
Klassikerhöst 2018
Barnbio pÄ Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ vÄrt nyhetsbrev!
◀ BLÄDDRA ▶
Gisslan
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
En film av Rezo Gigineishvili
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Textning
Hostages
Georgien, Ryssland, PolenGeorgien, Ryssland...🔍
2017
103 min
Drama, thriller
FrÄn 15 Är
Georgiska, ryska
Svenska

Tbilisi 1983. Förberedelserna inför Nikas och Anas bröllopsfest håller på för fullt och det är en stor dag för bådas familjer. För det nygifta paret och deras vänner så är firandet emellertid en del av en mörkläggning då de planerar att lämna Sovjetunionen och lämna sitt klaustrofobiska vardagsliv för den fria världen. De kapar ett inrikesflyg från Tbilisi till Batumi och tvingar det att landa i Turkiet. Men när planet lämnar marken och pressen snabbt stiger går ingenting som planerat för dessa unga oerfarna kapare.

Medverkande: Irakli Kvirikadze, Tinatin Dalakisvili, och Avtandil Makharadze m. fl..
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Textning
Hostages
Georgien, Ryssland, PolenGeorgien, Ryssland...🔍
2017
103 min
Drama, thriller
FrÄn 15 Är
Georgiska, ryska
Svenska

i dag
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
fre 14 dec
18:00 En armé av Àlskande PremiÀr! (Salong 2)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
lör 15 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio premiÀr! (Salong 2)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 1)
15:00 Fanny och Alexander Julspecial! (Salong 1)
16:00 The Bookshop (Salong 2)
18:15 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
18:30 Cold War (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
20:15 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
sön 16 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio! (Salong 1)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 2)
15:00 Cold War (Salong 2)
16:00 Nattlek Klassiker (Salong 1)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
18:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 2)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
mÄn 17 dec
17:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
17:30 Shoplifters Förhandsvisning! (Salong 1)
19:00 Girls of the sun (Salong 2)
19:45 Cold War (Salong 1)
tis 18 dec
15:30 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:30 The Bookshop (Salong 1)
17:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
17:45 Cold War (Salong 1)
19:30 Girls of the sun (Salong 1)
19:45 Tornet English speech (Salong 2)
ons 19 dec
15:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
15:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 1)
17:30 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
17:45 The Bookshop (Salong 1)
19:45 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
20:00 Cold War (Salong 1)
tors 20 dec
15:30 Cold War (Salong 1)
15:30 RĂ€dda tomten Barnbio! (Salong 2)
18:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
18:00 Suspiria Sista chansen! (Salong 1)
20:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
21:00 Roma Sista chansen! (Salong 1)
fre 21 dec
17:00 Kortfilmsblock 1 gratis! (Salong 1)
17:00 Kortfilmsblock 2 gratis! (Salong 2)
18:15 Shoplifters (Salong 1)
20:30 Internationella kortfilmsblocket gratis! (Salong 1)
lör 22 dec
16:00 METROPOLITAN Klassiker (Salong 1)
tis 25 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 1)
19:00 Spirited Away Miyazakiklassiker! (Salong 1)
ons 26 dec
15:00 Spirited Away (Sv. tal) (Salong 2)
tors 27 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ