Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Visas nu
dokumÄndag
Klassikerhöst 2018
Barnbio pÄ Fyris
miyazaki
Podd
Ny finsk film
kulturkompis
Kalendarium
Kalendarium
Klicka pÄ titel för information och pÄ tid för att boka/köpa biljetter
i dag
Fyrisbiografen
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
Fyrisbiografen
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
Fler dagar...
Prenumerera pÄ vÄrt nyhetsbrev!
◀ BLÄDDRA ▶
En fantastisk kvinna
För nÀrvarande Àr inga visningar av denna film planerade.
Oscarsvinnare BÀsta utlÀndska film
En film av SebastiĂĄn Lelio
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Textning
Una mujer fantĂĄstica
Chile
2017
100 min
Drama
FrÄn 15 Är
Spanska
Svenska

Marina, en ung transkvinna i Santiago, jobbar som servitris, men hyser sångambitioner. Hon har en relation med Orlando, en betydligt äldre man som plötsligt och oväntat går bort efter att de har firat Marinas födelsedag tillsammans. En dag knackar en detektiv på dörren, och det visar sig att Orlandos familj tror att Marina har något med dödsfallet att göra. 

Den hyllade regissören Sebastián Lelio (Gloria) återvänder med ett originellt, välspelat och spännande drama som har jämförts med det bästa av Pedro Almadóvar. Filmen är producerad av Pablo Larrain (Jackie) och Maren Ade (Min pappa Toni Erdmann) och deltog i tävlingssketionen på Berlins filmfestival, där den vann en Silverbjörn för bästa manus. 

Oscarsbelönad för Bästa icke-engelskspråkiga film 2018!

Medverkande: Daniela Vega, Francisco Reyes, och Luis Gnecco.
Originaltitel
Land
ProduktionsÄr
LĂ€ngd
Genre
ÅldersgrĂ€ns
SprÄk
Textning
Una mujer fantĂĄstica
Chile
2017
100 min
Drama
FrÄn 15 Är
Spanska
Svenska

i dag
15:00 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:00 X&Y (Salong 1)
17:30 The Man Who Mends Women (Salong 1)
17:30 Tornet Kort tid kvar! (Salong 2)
19:00 Cold War (Salong 2)
19:45 Suspiria (Salong 1)
i morgon
15:00 Cold War (Salong 1)
15:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) Kort tid kvar! (Salong 2)
18:00 Girls of the sun (Salong 1)
18:00 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 1)
20:15 X&Y (Salong 2)
fre 14 dec
18:00 En armé av Àlskande PremiÀr! (Salong 2)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
lör 15 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio premiÀr! (Salong 2)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 1)
15:00 Fanny och Alexander Julspecial! (Salong 1)
16:00 The Bookshop (Salong 2)
18:15 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
18:30 Cold War (Salong 1)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
20:15 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
sön 16 dec
14:00 Stora stygga rÀven Barnbio! (Salong 1)
14:00 Vem lurar Alfons? (Sv. tal) Barnbio! (Salong 2)
15:00 Cold War (Salong 2)
16:00 Nattlek Klassiker (Salong 1)
18:00 The Bookshop (Salong 1)
18:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
20:15 Cold War (Salong 2)
20:15 Girls of the sun (Salong 1)
mÄn 17 dec
17:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
17:30 Shoplifters Förhandsvisning! (Salong 1)
19:00 Girls of the sun (Salong 2)
19:45 Cold War (Salong 1)
tis 18 dec
15:30 Den tiden pÄ Äret (Salong 2)
15:30 The Bookshop (Salong 1)
17:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 2)
17:45 Cold War (Salong 1)
19:30 Girls of the sun (Salong 1)
19:45 Tornet English speech (Salong 2)
ons 19 dec
15:30 En armé av Àlskande (Salong 2)
15:30 NÀr fjÀrilarna kommer (Salong 1)
17:30 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
17:45 The Bookshop (Salong 1)
19:45 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
20:00 Cold War (Salong 1)
tors 20 dec
15:30 Cold War (Salong 1)
15:30 RĂ€dda tomten Barnbio! (Salong 2)
18:00 Olegs barndom (The Distant Barking of Dogs) (Salong 2)
18:00 Suspiria Sista chansen! (Salong 1)
20:00 X&Y Kort tid kvar! (Salong 2)
21:00 Roma Sista chansen! (Salong 1)
fre 21 dec
17:00 Kortfilmsblock 1 gratis! (Salong 1)
17:00 Kortfilmsblock 2 gratis! (Salong 2)
18:15 Shoplifters (Salong 1)
20:30 Internationella kortfilmsblocket gratis! (Salong 1)
lör 22 dec
16:00 METROPOLITAN Klassiker (Salong 1)
tis 25 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 1)
19:00 Spirited Away Miyazakiklassiker! (Salong 1)
ons 26 dec
15:00 Spirited Away (Sv. tal) (Salong 2)
tors 27 dec
15:00 Bamse och dunderklockan (Salong 2)
Fyrisbiografen  |  S:t Olofsgatan 10  |  018 - 15 03 46

Fyrisbiografen stöds av
âŹ†ïžŽ